Jump to content

Ако имаш нужда от уебсайт или онлайн магазин, от оптимизация за търсачки и реклама в интернет, поръчай своя уебсайт и seo оптимизация от Devseon.

Photo
- - - - -

Odesk И Моя Опит С Него

• Please log in to reply
115 replies to this topic

#1 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 03 December 2010 - 05:46 PM

Здравейте.

Сигурно някои от Вас си ме спомнят от преди няколко месеца, когато задавах глупави въпроси и си мислих, че ми има нещо. Чувствам се длъжна да напиша няколко реда, тъй като тук всички много ми помогнахте, а и вече сме колеги :D

Та, започнах да се боря за проекти в GAF. Първия месец нямах успех, но на втория успях да хвана проект, който наистина беше ужасен и се наложи да не спя една нощ, за да го завърша. Платиха ми двойна надница и взех първото си добро ревю там. Съответно си купих и абонамент, за да бъда по-активна и да мога да кандидатсвам повече месечно. За съжаление останах с първото ревю. Имах втори проект, за който ми извиха ръцете, платиха ми една част от парите, които бяха заявени като стойност на проекта, а самия той ми остана висящ. В този момент прочетох тук за сайта oDesk и започнах да се пробвам и там. Изградих си профил, направих си портфолио и започнах да бидвам. Взех първия си проект след седмица и получих 5 като ревю. От там започнаха да идват все повече и повече, докато в един момент започна да не ми стига време да преглеждам проектите. Кандидатстванията в GAF не ги спрях, тъй като ги бях платила така или иначе... От цялата си дейност започнах да изкарвам по около 1000$ на месец, което за повечето тук не е много, но за мен, сравнение с най-високата заплата, която съм взимала е страхотно. Написах всичко това до тук поради две причини. Едната е, че се отказах от GAF, след като от 150 бида, на нито един не ми се отговори. Повечето проекти бяха с по 30+ човека и все не се стигаше до мен. За два месеца от 300 бида все се надявах поне един да се падне и на мен. В същото време, oDesk ми осигуряваше интервюта и комуникация с работодателите, денонощен онлайн съпорт /който вярвам че все ще бъде необходим някой път на всеки от нас/. Системата ми се стори доста по-интуитивна и достъпна. Единственото, което плащах там беше комисионната. Парите ми се прехвърляха до PayPal за по-малко от минута и нямах ограничение за това каква сума да прехвърля. Писани са и други мнения по тази тема, но аз се чувствах длъжна да споделя моя опит с това и се надявам той да бъде полезен за тези след мен.

Излишно е да разказвам колко е важно човека, който убеждавате колко сте добър да разбере, че сте изчели проекта му и че проявявате заинтересованост към онова, което иска. Колкото по-лично, кратко и сбито е дадено изложение, толкова по-голям е шанса то да бъде забелязано.

Не знам защо горе писах в минало време, но да кажа, че аз продължавам с пълна пара напред. Вече си направих екип и скоро ще събирам хора, които да участват в него. Така че ако някой, който сега започва има нужда от рамо, мога да измисля нещо така, че да му помогна.

Благодаря още веднъж на всички, които ми помогнаха и се надявам занапред и аз да съм полезна с опита, който трупам.

Поздрави!

#2 Yordan

Yordan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 304 posts
  • LocationВарна

Posted 03 December 2010 - 09:25 PM

Здравей.
Да помним те :D .Поздравявам те за успеха.Пожелавам ти само така и напред.Искам да те попитам как се добавя портфолио в ODesk?

Късмет.

Website - 7lifedesign( ^_^) Профил - Behance ( ^_^) Профил - upwork ( ^_^) Facebook Page - 7lifedesign

#3 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 04 December 2010 - 12:01 AM

Здравей.
Да помним те :D .Поздравявам те за успеха.Пожелавам ти само така и напред.Искам да те попитам как се добавя портфолио в ODesk?

Късмет.

Здравей.

За oDesk трябват няколко конкретни неща, но на въпроса ти - след регистрация отиваш в Settings на профила ти. Това се намира горе в дясно на потребителското ти име и от там избираш "Account and Profile Settings". След това от менюто в ляво избираш второто, а именно "My Contractor Profile". Това е мястото, от където си настройваш всичко. Третата кутийка се казва "Portfolio Projects". В нея добавяш проекти, качваш картинки и описваш кое кога си правил и какво си ползвал по желание. Ето така изглежда моя профил там: http://www.odesk.com...b8cb20d04c48bb6

Иначе, не знам дали е писано по форума, но с две думи. В рамките на 7 дни човек може да бидва 20 пъти. В началото на регистрацията можете само 2, но след решаване на теста oDesk Readyness, бидовете се повишават. Има няколко неща, които трябва да се направят, за да се стигне бройката от 20. Те не могат да бъдат повече и платени планове няма. Като казвам в рамките на 7 дни имам предвид следното. Ако днес в понеделник някой е кандидатствал 3 пъти му остават още 17. Ако вторник е пуснал още 5 ще му останат 12. До края на седмицата не кандидатства повече. В понеделник към 12-те му се възвръщат 3 и стават 15, а вторник останалите 5 и отново са 20. Това е схемата. Другото е, че този сайт позволява работа на час чрез една изключително проста програмка, която засича кликове, дейност с клавиатура и принт скрийн. За много от вас това е ясно, но може да се появи някой като мен преди време, който малко като теле в тръстика да гледа :P

Та това е. Който каквито въпроси има за oDesk да ме пита спокойно.

Поздрави,

#4 Svetlio

Svetlio

Administrator

• Administrators
  • 638 posts
  • Locationm

Posted 04 December 2010 - 02:44 PM

Хей, много ме зарадва с това, което си написала :D Радвам се, че форумът изпълнява успешно една от основните функции, за които го създадох, а именно да запали хората за този начин на работа и като цяло да се популяризира фрийлансърството в България и да разберат хората, че могат съвсем спокойно да се издържат от доходи спечелени по този начин. Радвам се също, че има хора като теб, които не се отказват и се борят докато не стигнат до успеха. Радвам се и затова, че показваш желание, ентусиазъм, и стремеж към развитие и продължаваш напред. Само така :P Нека да има повече хора като теб.

Надявам се по често да пишеш във форума, не по задължение, а защото вярвам, че за всички ще е полезно да четат мнения на вече кажи-речи опитен фрийлансър като теб :)

Пожелавам ти много успехи и спечелени проекти!

Светослав Стоянов в Google+. Изработка на сайт и SEO оптимизация от Devseon.

#5 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 04 December 2010 - 07:44 PM

Хей, много ме зарадва с това, което си написала :D Радвам се, че форумът изпълнява успешно една от основните функции, за които го създадох, а именно да запали хората за този начин на работа и като цяло да се популяризира фрийлансърството в България и да разберат хората, че могат съвсем спокойно да се издържат от доходи спечелени по този начин. Радвам се също, че има хора като теб, които не се отказват и се борят докато не стигнат до успеха. Радвам се и затова, че показваш желание, ентусиазъм, и стремеж към развитие и продължаваш напред. Само така :P Нека да има повече хора като теб.

Надявам се по често да пишеш във форума, не по задължение, а защото вярвам, че за всички ще е полезно да четат мнения на вече кажи-речи опитен фрийлансър като теб ;)

Пожелавам ти много успехи и спечелени проекти!

Благодаря за топлите думи. Ще ми бъде драго да помагам с каквото съм научила и на който му трябва съпорт, осонвно с oDesk за сега :)))

#6 Yordan

Yordan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 304 posts
  • LocationВарна

Posted 11 December 2010 - 12:02 AM

Ами и аз сега се мъча с оDesk, но малко ми е странно и объркано :D . Не мога да разбера някой неща, но с времето ще свикна.

Website - 7lifedesign( ^_^) Профил - Behance ( ^_^) Профил - upwork ( ^_^) Facebook Page - 7lifedesign

#7 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 11 December 2010 - 01:16 PM

Ами и аз сега се мъча с оDesk, но малко ми е странно и объркано :D . Не мога да разбера някой неща, но с времето ще свикна.

Кажи какво не ти е ясно или с кое се бъркаш, за да ти съпортна :P Днес даже съм цял ден на линия и си почивам :)

#8 Yordan

Yordan

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 304 posts
  • LocationВарна

Posted 12 December 2010 - 01:10 PM

Кажи какво не ти е ясно или с кое се бъркаш, за да ти съпортна :D Днес даже съм цял ден на линия и си почивам :P

Ами аз си попълних някои неща в профила взех теста на oDesk и сега кандидатствам за проекти, но засега ми излиза, че за проектите за които съм кандидатствал (decline) смисъл че не са ме избрали и там пише причината. Какво трябва да се попълни в профила като цяло?

Благодаря ти за помощта.

#9 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 13 December 2010 - 12:10 PM

Ами аз си попълних някои неща в профила взех теста на oDesk и сега кандидатствам за проекти, но засега ми излиза, че за проектите за които съм кандидатствал (decline) смисъл че не са ме избрали и там пише причината. Какво трябва да се попълни в профила като цяло?

Благодаря ти за помощта.

Здрасти.

Като цяло профила ти има няколко нива на попълване, за да достигнеш максимален брой кандидатствания. Едното беше теста, който си взел, второто беше поне две неща в секция "Портфолио", третото беше образование, трудов стаж или опит. Ако си попълнил тези неща, трябва да имаш лимит от 20 бида. Ако не, самият профил ще ти изпише какво не е направено. Добре е в началото, понеже нямаш история, да вземеш тестове - те са безплатни. Колкото можеш повече. Дори и такива, които не са свързани пряко с работата ти. Аз взех тестове за Мак грамотност, за Английски мисля два, Word грамотност и тн.. Ако се провалиш в някой тест, той остава скрит и след месец можеш да пробваш да го вземеш отново. Хубаво е да имаш и снимка в профила ти, за да знаят хората кой си. Другото, което изглежда добре е да си асоцииран с нещо/някой. oDesk има нещо като общности, в които можеш да влезеш и да се асоциираш. Повечето са за писане, сайтове и т.н., но те правят добро впечатление. Можеш да се асоциираш към колкото искаш от тях, както и към така наречените "Team" - нещо като цялостна фирма, но виртуална. Аз направих преди месец такава и съм доволна, защото ревюто ми се трупа и на профила, и на фирмения профил. За това ако искаш можеш да използваш мен за красота.

Ето линк към моя профил как изглежда:
http://www.odesk.com...b8cb20d04c48bb6

А ето и линк към виртуалната ми фирма:
http://www.odesk.com...5405c3bb45a5f42

Ако искаш прати ми линк към твоя профил, ако се притесняваш на лично, за да го разгледам...

Поздрави,

#10 pepi0509

pepi0509

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 23 March 2011 - 05:13 PM

Здравей!Аз се регистрирах в ODESK ,но като се опитвам да направя теста не ми позволява да премина на втори въпрос.Прави ли се нещо по специално.Благодаря предварително.

#11 KalinKirilov

KalinKirilov

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Locationm

Posted 27 March 2011 - 03:39 PM

здравейте;
И аз имам въпрос за oDESK : моя профил също не иска да се запълни на 100% щото ми иска някакви certifications със номера и така нататак.. аз като нямам такива сертификати какво трябва да направя? и нужно ли е за да спечелиш проект профила да ти е на 100%. аз от 1 седмица бидвам на проекти по 3д темата имам голямо портфолио, изчерпателна информация за уменията ми и сравнително ниска цена на час апък получавам само decline :)
Mo' money , Mo' problems

#12 tamanaki

tamanaki

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Locationm

Posted 28 March 2011 - 12:54 AM

Здравей Goetschl,
аз също съм съвсем новичък в одеск и ще се радвам, ако ми помогнеш, като ми позволиш да "ползвам теб за красота". :)

Ето как изглежда профилът ми http://www.odesk.com...c4a4e486ef2b334
Благодаря ти!

#13 Brilqntin

Brilqntin

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 207 posts
  • Locationf

Posted 30 March 2011 - 10:16 PM

Здравейте, колеги!

аз отдавна не съм се логвала тук, а гледай ти каква дискусия се е заформила. радвам се да видя, че оДеск има последователи - преди сякаш поддръжниците не ГАФ преобладаваха :-)

браво, Goetschl, и аз те помня от началото и много много се радвам, че си пробила!!! попътен вятър и за направед ;-)

а по повод върпосите тук за създаване на профил - няма изискване да са попълнени на 100% и 100-те процента изобщо н гарантират наемане, особено ако ти липсват точно тези проценти, които идват от сертификати. тях рядко някой ги има ;-) Но все пак - колкото повече е попълнен профила, толкова по-добре. Ето една статия по въпроса, която бях писала миналата година като започнах аз активно да се занимавам с оДеск и да споделям опит с всички мераклии - за завършения профил на фрийлансъра - и една друга, как да си пишем мотивационните писма като кандидатстваме.

дано съм помогнала и аз :)

#14 KalinKirilov

KalinKirilov

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Locationm

Posted 30 March 2011 - 10:56 PM

Здравейте пак.
Много ми харесва сайта оДеск ама... има някаква измама... имам едно от най-пълните портфолио-та, направих си профила на 100%, а пък.. получавам само decline. Или предпочитат индийците и всякакви такива щото те работят без пари, или не обичат българи. Разглеждах им статистиките.. и оттам си правя изводите, че работата за 3д артисти и архитектурно проектиране и всичко в областта .. расте.. а пък, при мен резултат няма. Вече 2-ра седмица бид-вам на всичко, с което мога да се справя и съм сигурен, че мазните индийци и филипинци вземат цялата работа. Както и да е... упорит съм и ще си продължавам да бид-вам, тука в БГ така или иначе нещата в тази област отиват на все по-зле. Благодаря ти Briliqntin за отговора, прочетох целия ти блог наистина е много полезен основно твоите инструкции следвах като си попълвах профила.
А ако може някой да ми разгледа профила и да ми даде някаква градивна критика към него ще съм благодарен.

аа забравих... профила ми е на
http://www.odesk.com...02&tot=10&pos=2
Mo' money , Mo' problems

#15 Brilqntin

Brilqntin

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 207 posts
  • Locationf

Posted 31 March 2011 - 10:24 AM

Здравей, Калин! радвам се, че ти е бил полезен блога ми - винаги ми става едно топло на душата като 'срещна" читател :D

Погледнах профила ти. ето някои коментари:

Първо, с цената, която си си сложил, се нареждаш в графата "индийци и пакистанци" и може би наистина те ти вземат работата. направи проучване в оДеск и виж какви хора какви цени имат с какви умения. Според мен трябва да си вдигнеш цената, за да те вземат предвид работодателите, които търсят качество, а не цена. Все пак - 3Д дизайн, архитектурен дизайн и т.н. са едни много специфични знания и умения... Ако греша, винаги можеш пак да си свалиш цената :)

Второ - смени си снимката. не мога да обясня защо, но тази някак не ми вдъхва доверие. дали защото зад теб има някакъв кроидор-таванско помещение, дали от ризата ти - не знам - хахаха... сложи някоя по-усмихната снимка с фокус вяърху лицето ти.

трето - тестове. нямаш никакви тестове (освен англисйки, който няма да ти трябва, защото не си писател). В категорията graphics design има тестове за фотошоп, индизайн, аутокад и ред други проргами, които дори не мога да изговоря, но пък най-вероятно ти можеш 2да боравиш с тях - покажи на работофдателите, че не си въздух под налягане.

иначе профилът ти е наистина чудесен и на 100% пълен. това ме навежда на мисълта, че може би мотивационните ти писма куцат нещо, щом получаваш само откази и изобщо не стигаш до интервюта...

имаш ли нещо напротив да дадеш линк към някоя обява, по която си кандидатствал и после да пейстнеш текста на cover letter-а си тук - да прочета? може и на лични, ако се притесняваш, но пък това ми се струва ще бъде добър show case за други фрийлансъри, които имат подобен на твоя проблем.

както решиш ;)

пфф, аз едва сега *забелязах, че ти си се регистрирал на 20 март в оДеск - та те са минали само 10-тина дни. нима вече си се отчаял? може да минат 1-2-3 месеца, че и повече, преди да пробиеш... не случайно най-тегавото е чакането и упоритостта, Кирил, не става бързо това да се докажеш и да започнеш да припечелваш като фрийлансър... :)

#16 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 30 April 2011 - 10:45 PM

Здравейте.

Одавна не се бях логвала, а гледам, че направо дискусии са станали. Много се радвам, защото оДеск не е много популярен и имаше доста малко информация за него. А тук се получи разменяне на мнения, което беше и моята идея.

Първо на всички пак ще кажа да не се отказват и да бидват. Рано или късно винаги има успех, стига да сте упорити, да имате желание и специално отношение към всеки един проект, който сте си харесали. По повод въпроса горе за сертификатите... Това е относително ново нещо, което въведоха и то не е задължително. Разбира се е по-добре да се направи, тъй като то увеличава квотата със 5 бидвания, а освен всичко по този начин човек става "по-достоверен", макар че до колкото виждам това не се отбелязва никъде по профилите.

Ще ви кажа с две изречения защо е важно да направите колкото се може повече тестове с различни тематики. Последния проект, по който работя на часова ставка, която съм посочила спечелих след покана за интервю за програма, за която бях направила тест. Тоест, има работодатели, търсят хора, които работят с определен софтуер. Колкото повече рядко срещан е той, толкова повече има шанс да ви поканят. Съответно и конкуренцията е много по-малка. Не казвам, че ще почнат да валят всяка седмица покани, но за половин година на мен ми се случи два пъти, а в единия случай спечелих втория по големина проект в историята си, който води до месечен ангажимент. Така че, не знаете кога как и от къде ще изкочи зайчето.

По повод съвета на Brilliqntin към Калин... Съгласна съм абсолютно с нея. Не подценявайте труда си... И не гледайте пакистанците и индийците. За всички ни има работа... И за едно и също нещо има хора, които плащат 30$, други 20$, трети 10$, четвърти 5$. И тъй като съм забелязала, че основната народност на проектите е първо Америка, после Австралия обръщайте внимание на правописа, защото и американците го правят. Пишете грамотно, без съкращения, спазвайте пунктуациите. Често се случва да направите много добро впечатление и дори да не ви изберат, поне казват защо и благодарят, а това е МНОГО важно.

И пак да се препокрия с мнението на Brilliqntin за Калин... Снимката е важна, защото е важно излъчването на човек. Това е единствената информация, която получава човека на другия край на света за вас. Американците и австралийците са усмихнати хора. Те обичат лъчезарни и ведри лица - като тях. Не работни, не сериозни, а такива, които имат позитивно излъчване.

И най-дребните неща се гледат, защото те са единствените, които многат да се видят.

Ще следя темата с интерес и ако има въпроси ще отговарям.

Поздрави и успех!

#17 KalinKirilov

KalinKirilov

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Locationm

Posted 02 May 2011 - 10:22 AM

Благодаря Ви за отговорите;

Окей пробвах се да направя тест примерно за Autocad, и не успях, което не можах да повярвам. Смятам че имам изключителни умения с тази програма, при положение, че до сега не е имало нещо с което не съм се справил с нея, а се оказа , че теста ме затрудни. Лошото е че теста е доста некоректен, взема под внимание дали знаеш колко вида lynetypes съдържала дадена версия на програмата и подобни въпроси от статистически а не практически характер. Както и да е няма кво да се оправдавам, лошото е че тестовете са през 1 месец :rolleyes: . Аз си продължавам да бидвам, вече съм на няколко интервю-та и един трайал проект така че се надявам нещо да излезе все пак.

Успех на всички и пак благодаря за препоръките към мен.
Mo' money , Mo' problems

#18 Brilqntin

Brilqntin

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 207 posts
  • Locationf

Posted 02 May 2011 - 11:21 AM

Благодаря Ви за отговорите;

Окей пробвах се да направя тест примерно за Autocad, и не успях, което не можах да повярвам. Смятам че имам изключителни умения с тази програма, при положение, че до сега не е имало нещо с което не съм се справил с нея, а се оказа , че теста ме затрудни. Лошото е че теста е доста некоректен, взема под внимание дали знаеш колко вида lynetypes съдържала дадена версия на програмата и подобни въпроси от статистически а не практически характер. Както и да е няма кво да се оправдавам, лошото е че тестовете са през 1 месец :rolleyes: . Аз си продължавам да бидвам, вече съм на няколко интервю-та и един трайал проект така че се надявам нещо да излезе все пак.

Успех на всички и пак благодаря за препоръките към мен.

честити ти интервюта и тестов проект - ситскам палци скоро да имаш и повече предложения за работа и спечелени проекти :-)

това за аутокада - не се отчайвай, след месец пак ще пробваш... поне вече знаеш, че искат много теория и ще можеш да се подготвиш и за теорията, само заради теста. А иначе, щом смяташ, че тестът не е много добър заради непрактическата насоченост на въпросите - или пък ако си видял въпрос с неточен отговор, или пък самият въпрос е бил неточен - винаги можеш да пратиш feedback на oDesk - може да не е веднага, но със сигурност вземат мненията на фрийлансърите в дългосрочен план при подобряване на тестовете и изобщо целия сайт.

Поздрави и до скоро :-)

#19 SilverMist

SilverMist

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Locationf

Posted 09 May 2011 - 10:56 PM

Искам да благодаря за полезната информация ! Съвсем нова съм в този сайт и още всичко ми е объркано, все още се лутам в попълването на профилът ми и тестовете .. :rolleyes:
Но съм опитимист и се надявам да мога се присъединя към отбора ;)
Adore Photoshop

#20 Goetschl

Goetschl

Member

• Members
  • PipPip
  • 29 posts
  • Locationf

Posted 18 May 2011 - 12:32 AM

Искам да благодаря за полезната информация ! Съвсем нова съм в този сайт и още всичко ми е объркано, все още се лутам в попълването на профилът ми и тестовете .. :rolleyes:
Но съм опитимист и се надявам да мога се присъединя към отбора ;)

Успех ти пожелавам от все сърце...
Ако имаш нужда от помощ само пиши ;))

Искам да помоля и нещо всички, които са стигнали да четат до тук. Моля ви, четете в сайта и във форума всичко, написано до момента... И не губете вяра, че в един момент ще се завърти колелото. Пиша това не защото нямам желание да помогна на ВСЕКИ и се надувам, ами за това, че въпроси от рода на "Защо ми иска оДеск данните", или "Защо квотата ми е 2", или "Махам си регистрацията в оДеск, защото не мога да мина един тест", или "Сайта е уреден и не ми харесва" само ме разочароват в желанието ми да съм полезна. За това, моля ви, както на много въпроси има отговор, така и на много няма и за тях сме всички тук.

Поздрави и успех на всички :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users